Rozwój niemowlęcia

Do 3 miesiąca życia niemowlę nie rozróżnia twarzy matki, lecz reaguje na dźwięk głosu. Po 3-4 miesiącach niemowlę na widok matki uśmiecha się, cieszy, wymachuje rączkami, natomiast nie reaguje lub reaguje z powagą widząc obcych ludzi. Dziecko 5-miesięczne zaczyna prostować nóżki przy dotknięciu podłogi lub twardego tapczanu, łóżeczka itp.

Siadać samodzielnie zaczyna dziecko między 6 a 7 miesiącem życia; w tym czasie rozpoczyna ono również wydawać pewne dźwięki, jeżeli się je często mu powtarza.

W 9tym miesiącu niemowlę zaczyna chodzić w łóżeczku opierając się o poręcz. W 12-14 tym miesiącu zaczyna chodzić, początkowo prowadzone za rączkę, potem pokonuje już samo niewielkie odległości ( od krzesła do łóżka itp. ), wreszcie przebywa większe przestrzenie. Po 1-2 miesiącach nauki chodzenia dziecko zaczyna chodzić samodzielnie.

Niemowlę półtoramiesięczne należy kłaść na kilka minut na brzuszek: nauczy się ono w ten sposób podnosić i utrzymywać główkę. Niemowlę powinno leżeć na brzuszku przed jedzeniem początkowo parę minut, niemowlę trzy i pół miesięczne może już dłuższy czas leżeć w tej pozycji. Pozycja ta jest świetnym ćwiczeniem fizycznym i dopomaga w rozwoju mięśni dziecka.

Między 6 a 7 miesiącem dziecku zaczynają wytrzymać się zęby. Pierwsze wyrzynają się zwykle środkowe siekacze dolnej szczęki, a po 4 – 6 tygodniach – cztery górne siekacze, potem dolne boczne. Do roku dziecko powinno mieć 6 – 8 zębów. Pozostałe mleczne zęby wyrzynają się do 2 roku życia.

Szkodliwy jest przesąd, że w czasie ząbkowania dziecko może gorączkować, mieć wolne, częste stolce. Ząbkowanie nie jest chorobą i matka, sądząc, że podwyższona temperatura lub biegunka jest skutkiem ząbkowania, może przeoczyć rozpoczynającą się ciężko chorobę dziecka nie mającego żadnego związku z ząbkowaniem.

Każdy objaw chorobowy przy ząbkowaniu powinien skłonić matkę do zasięgnięcia porady lekarskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *